"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Wielka społeczna akcja, dolnośląskie pospolite ruszenie pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny - Telewizja Wrocławska.

Zwracamy się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkól, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu młodych ludzi o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu. Apelujemy do uczniów aby przekazali 1 złotówkę, symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą.

Telewizja Wrocławska od 10 lat zajmuje się kresowymi nekropoliami. Udało nam się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata remontowaliśmy cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól, w ten szlachetny sposób spędzając wakacje. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją. Za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. Nie możemy na to pozwolić. To cząstka naszej ojczyzny. Bo przecież OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY - NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE.

Liczymy, że oprócz symbolicznej złotówki wielu młodych ludzi dołączy do grupy wolontariuszy i w tym roku część wakacji spędzi za naszą wschodnią granicą - pracując na cmentarzach. Chcemy również tą akcją zainteresować wójtów i burmistrzów. Oni mają na miejscu najlepsze rozeznanie, skąd kilkadziesiąt lat temu przyjechali obecni mieszkańcy ich gmin. Przy współpracy wszystkich ludzi dobrej woli uratujemy kilkanaście kolejnych cmentarzy.

Telewizja Wrocław w swoich programach będzie na bieżąco informowała o przebiegu akcji. Również na tej stronie oraz stronie internetowej TV Wrocław znajdziecie aktualne informacje o szkołach, które włączają się do tego pospolitego ruszenia.

sep

Akcja 2011. Ekipa TV filmuje i porządkuje.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)


sep

Młodzież na kresowych cmentarzach - lipiec 2011

Ratowaniem kresowych cmentarzy Telewizja Wrocław zajmuje się od kilku lat. Zainspirował nas dramatyczny apel mieszkańców Kołomyi, którzy w 1999 r. szukali pomocy dla swojej zabytkowej nekropolii, przeznaczonej w tym czasie do likwidacji. Kołomyjski cmentarz remontowaliśmy 4 lata, zdobywając pieniądze na ogrodzenie, renowację zabytkowych grobowców, wykonanie metalowej bramy z symbolicznym orłem, który jest elementem herbu miasta. We wrześniu 2004 r. odbyło się symboliczne poświęcenie odnowionej nekropolii. Jednak groby na kołomyjskim cmentarzu są stale niszczone, dlatego wolontariusze z ziemi wrocławskiej wracają tutaj każdego roku - a od dwóch lat w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, prowadzonej pod patronatem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Adresatami tego projektu są uczniowie wszystkich szkół w regionie, młodzi ludzie, których przodkowie wywodzą się z Kresów, ale również ich nauczyciele i wychowawcy. Po zakończeniu II wojny światowej na Dolny Śląsk przyjechało zza wschodniej granicy ponad milion Polaków. Pozostawili oni groby swoich bliskich – dzisiaj zniszczone i zaniedbane. Zadbanie o te pomniki przeszłości jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

W drugiej edycji akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA wzięło udział prawie 100 tysięcy uczniów dolnośląskich szkół. Od marca do końca czerwca 2011 r. wpłacali oni symboliczne złotówki na społeczne konto akcji, a w czasie wakacji - 2 lipca 150 młodych ludzi wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyło za wschodnią granicę, aby własnoręcznie porządkować groby naszych przodków.

Prace trwały na 16 polskich cmentarzach położonych w różnych częściach Ukrainy - od Lwowa, przez Pokucie, ziemię tarnopolską aż po Podole. Większość dolnośląskich uczniów po raz pierwszy odwiedziła krainę swoich przodków, niektórzy z nich odnaleźli rodzinne chaty i groby najbliższych.

Cmentarz w Kołomyi - pracowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 12 we Wrocławiu. Kierownik grupy: Zbigniew Saganowski.
Cmentarz w Tłumaczu - pracowali uczniowie Zespołu Szkół w Polkowicach i uczniowie Liceum nr 13 we Wrocławiu. Kierownik grupy: Krystyna Juzwenko-Jager - pracownik Kuratorium Oświaty i Krzysztof Górski - nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Polkowicach.
Cmentarz w Drohobyczu - pracowali uczniowie gimnazjum w Bierutowie, Liceum Nr 9 we Wrocławiu i szkół z gminy Wołów. Kierownik grupy: Joanna Szulc-Drębkowska - nauczycielka ze Starego Wołowa.
Cmentarz w Komarnie, Tuligłowach, Chłopach - pracowali uczniowie gimnazjum w Wiązowie. Kierownik grupy: Edwarda Derkowska - nauczycielka gimnazjum w Wiązowie.
Cmentarz w Kamionce Buskiej - pracowali uczniowie z gimnazjum nr 9 we Wrocławiu i gimnazjum w Ziębicach. Kierownik grupy: Bolesław Lang z Wrocławia.
Cmentarz w Krynycy (dawny Korościatyn) - pracowali uczniowie gimnazjum w Borowie. Kierownik grupy: Monika Rak - nauczycielka gimnazjum.
Cmentarz w Brzeżanach i Podhajcach - pracowali uczniowie gimnazjum w Żurawinie i Zespołu Szkół nr 1 w Oławie. Grupą kierowały: Zuzanna Hauza - dyr. gimnazjum w Żurawinie i Daria Nowak - nauczycielka Zespołu Szkół w Oławie.
Cmentarz w Mikulińcach - pracowali uczniowie gimnazjum w Pszennie. Kierownik grupy: Monika Kornacka.
Cmentarz w Ładyczynie i Wolicy - pracowała ekipa TVP Wrocław.
Cmentarz w Połonnym - pracowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Legnicy. Kierowała grupą: Beata Stefanik - nauczycielka Zespołu Szkół.
Cmentarz w Rokitnem - pracowali uczestnicy wyprawy z Wrocławia na Wołyń. Grupą kierowała: Anna Kuriata - wolontariuszka z Kątów Wrocławskich.
Cmentarz w Jampolu - pracowali uczniowie gimnazjum nr 29 we Wrocławiu, nauczyciele z Łagiewnik, wolontariusze z Oleśnicy i Sycowa. Kierownik grupy: Jerzy Rudnicki - nauczyciel gimnazjum nr 29 we Wrocławiu.
Cmentarz w Lityniu - pracowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jelczu-Laskowicach. Kierownik grupy: Tadeusz Babski - nauczyciel Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach.