XVI Charytatywny Koncert w Sycowie

Inauguracja X edycji akcji
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"Podczas XVI Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie zebrano 10 328,60 zł. Kwota ta trafi do polskich organizacji na Ukrainie i Białorusi. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 26 stycznia w Sycowie, zainaugurowano X edycję akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Już w lipcu wolontariusze Fundacji Studio Wschód wyruszą na kresowe cmentarze, by ratować narodowe dziedzictwo od zniszczenia i poznawać historię swoich przodków, a zatem i własną. W zeszłym roku ponad 1300 wolontariuszy uporządkowało 150 nekropolii.

Corocznie koncert w Sycowie to wydarzenie, które już na trwałe wpisało się w kalendarz kresowych inicjatyw. Tradycją jest również inauguracja w jego trakcie kolejnych edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Ten rok będzie wyjątkowy, bo pospolite kresowe ruszenie, jak zwykło mówić się o przedsięwzięciu Fundacji Studio Wschód, odbędzie się już po raz dziesiąty. W poprzednich latach udało się uratować łącznie ponad 100 tys. mogił na około 200 cmentarzach, a Kresy od namacalnej strony poznało kilka tysięcy młodych osób, wraz z nauczycielami i opiekunami.

Podczas koncertu w Sycowie zaprezentowały się polskie zespoły z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji, a także lokalni artyści. Przybyli również wspaniali goście z Syberii i wielu innych miejsc, gdzie aktywnie działają nasi Rodacy - nawet z tak dalekich zakątków świata, jak Brazylia. Na miejscu można było spróbować kresowej kuchni i obejrzeć wystawę obrazującą porządkowanie kresowych nekropolii. Cel był bardzo szczytny = pomóc Rodakom na Wschodzie. W tym roku udało się zebrać ponad 10 tys. złotych. W Sycowie nie zabrakło również duchownych, przedstawicieli władz lokalnych oraz samorządowych. Organizatorami koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Syców - Dariusz Maniak oraz Konsul Generalny RP w Irkucku - Krzysztof Świderek.

Fotorelacja z tego wydarzenia: www.studiowschod.pl

zdjęcie: Aleksandra Rzewuska / tekst: Łukasz WolskiXVI Koncert Kresowy w Sycowie 2019

Już w najbliższą sobotę 26 stycznie 2019 roku w Sycowie o godzinie 16:00 odbędzie się XVI charytatywny koncert kresowy na rzecz pomocy Polakom za wschodnią granicą. Będą polskie zespoły z Kresów a nawet i samej Syberii! W trakcie koncertu uroczyście zainaugurujemy 10 edycję akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Zapraszamy na nasz jubileusz.

Koncert kresowy w Sycowie jest wyjątkowy, dla nas stanowi rozpoczęcie nowego roku w naszych działaniach na wschodzie. To właśnie tam uroczyście rozpoczynamy od 10 lat kolejne edycje akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Szczegóły wydarzenia znajdują się na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

W trakcie koncertu będzie można spotkać się z naszymi wolontariuszami i nabyć unikalne kalendarze kresowe akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" na rok 2019.