Dary na Kresy 2016

Dary dla Rodaków na Kresach
BOŻE NARODZENIE 2016Już od pierwszych dni grudnia każdego roku płyną dary dla naszych Rodaków zza wschodniej granicy. Dolnośląskie dzieciaki uczestniczące w akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA zebrały przed Bożym Narodzeniem kilkadziesiąt ton prezentów. Zawsze gdy zbliżają się święta, mocniej biją serca tym, których przodkowie żyli na Kresach. Z tej miłości do rodzinnej ziemi rodzi się chęć obdarowania wszystkich, którzy tam pozostali i stoją na straży polskości. Setki paczek trafiły już w grudniu i pierwszych tygodniach stycznia za wschodnią granicę do polskich wsi, szkół i parafii. Zawsze przy tej okazji niezwykle wzruszające są spotkania z najstarszymi Rodakami, którzy czekają na każdy sygnał z ojczyzny. W ostatnich latach wiedzie im się coraz gorzej. Paczka z Polski to nie tylko świąteczny symbol, ale czasem prawdziwa materialna pomoc.

Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za SERCE dla naszych Rodaków żyjących na Kresach.

Grażyna Orłowska-Sondej
TVP Wrocław

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)Nasza pomoc dotarła na Wileńszczyznę

Dzięki hojności ludzi dobrego serca, głównie uczniów dolnośląskich szkół, możemy przekazywać dary naszym Rodakom żyjącym, często w trudnych warunkach, na Kresach. Od kilku tygodni z Wrocławia wyjeżdżają konwoje z pomocą na Ukrainę i Litwę, w ramach Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Tradycyjnie od wielu lat pomoc z Macierzy dotarła na Wileńszczyznę, do Niemenczyna, skąd zostanie przekazana przede wszystkim najmłodszym, m. in. dzieciom z polskiej szkoły i przedszkola w Jęczmieniszkach i Kabiszkach. Paczki z żywnością, środkami czystości, przyborami szkolnymi, książkami i zabawkami zostały przekazane na ręce pana Edwarda Puncewicza - starosty gminy Niemenczyn oraz pani Wiktorii - pracownicy opieki społecznej. Pan starosta przekazał podziękowanie za dary, a przede wszystkim za pamięć o Polakach, którzy trwają przy swojej polskości, dbają o tradycje, obyczaje i wiarę swoich przodków. Pamiętaliśmy również o polskich rodzinach w Powiewiórce, jakże bliskiej Polakom, dzięki zabytkowemu kościołowi pw. św. Kazimierza, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski. Pani Paulina, opiekunka tej sorokpolskiej świątyni oraz pani Regina, emerytowana nauczycielka, serdecznie dziękowały za pamięć i okazane serce. Zawsze staramy się pamiętać o pani Tatianie z Zułowa i jej rodzinie, której życie związane jest z "dąbkiem" Marszałka, posadzonym w miejscu jego narodzin.

Wzruszony naszymi odwiedzinami był pan Zygmunt Olszewski, żołnierz Armii Krajowej, ps. "Korek", którego często spotykamy na wileńskiej nekropolii na Rossie z okazji uroczystości 11 Listopada. Dla niego ważniejsza od pomocy materialnej jest pamięć o tych, których bieg historii oddzielił od Ojczyzny.

Po odwiedzinach na Wileńszczyźnie nasuwa się refleksja i postanowienie, że naszym obowiązkiem jest pamięć i dbałość o naszych Rodaków, nie tylko w święta ale przy każdej okazji.

Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy uczestniczyli w zbiórce "Paczka na Kresy". Wasza ofiarność jest zawsze doceniana jako dar serca i wyraz pamięci Polaków o Polakach. Pragniemy podziękować również panu Edwardowi Misiewiczowi za pomoc w dostarczeniu darów na Wileńszczyznę.

Jadwiga Horanin - wolontariuszka

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)Zbiórka darów świątecznych dla Rodaków na Kresach


Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Na Kresach żyje wielu naszych Rodaków, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To bardzo ważna chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia.

Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o podarowanie "Paczki na Kresy". Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć poza granicami swojej Ojczyzny. Potrzebne będą słodycze, kawa, herbata, konserwy, olej, cukier, ryż, makarony, środki czystości a także wyprawki szkolne i zabawki.

Prosimy o przekazywanie darów do 18 grudnia 2016 r.


Miejsca przekazywania darów:

  • Wrocław - TVP Wrocław, ul. Karkonowska 8
  • Wałbrzych - Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Palisadowa 48