Akcja 2019

Akcja "Złotówka na Kresy" 2019
Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty


Lista wpłat na akcję: www.studiowschod.pl

Akcja 2019

Fundacja Studio Wschód i TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty organizuje kolejną, już X edycję letniej akcji ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą p.n. "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". W jej ramach wolontariusze, głównie uczniowie dolnośląskich szkół, uporządkują i zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie.

To największa tego typu akcja w Polsce!

Podczas ubiegłorocznych wakacji, wolontariusze pracowali przy porządkowaniu 140-tu kresowych nekropolii, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę.

Na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Jest więc to okazja do poznania historii swego rodu, a tym samym dziejów narodu polskiego, a także do przeżycia swoistej lekcji patriotyzmu. Każdego roku przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje.

Przed nami kolejna narodowa wyprawa: 8 lipca bieżącego roku ponad tysiąc młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 150-ciu cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola oraz na Wołyniu i Podolu.

Zwracamy się z gorącym apelem do Państwa Dyrektorów i Nauczycieli dolnośląskich szkół o włączanie się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Zapraszamy do udziału w tym pospolitym ruszeniu, aby przy współpracy wszystkich ludzi dobrej woli uratować kolejne nekropolie narodowe.
Ponadto apelujemy do uczniów, aby przekazali 1 złotówkę, symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą. Ta szlachetność i aktywność nastoletnich Polaków przyczyni się do ocalenia pamięci o Kresach.


Zgłoszenia grup wolontariuszy do wyjazdu na Kresy przyjmuje:
Pani Grażyna Orłowska-Sondej - prezes Fundacji Studio Wschód,
tel.: 604 091 959; e-mail: orlowskasondej@gmail.com

źródło informacji: www.studiowschod.pl

sep

Inauguracja X edycji akcji
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"


sycow2019

Podczas XVI Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie zebrano 10 328,60 zł. Kwota ta trafi do polskich organizacji na Ukrainie i Białorusi. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 26 stycznia w Sycowie, zainaugurowano X edycję akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Już w lipcu wolontariusze Fundacji Studio Wschód wyruszą na kresowe cmentarze, by ratować narodowe dziedzictwo od zniszczenia i poznawać historię swoich przodków, a zatem i własną. W zeszłym roku ponad 1300 wolontariuszy uporządkowało 150 nekropolii.

Corocznie koncert w Sycowie to wydarzenie, które już na trwałe wpisało się w kalendarz kresowych inicjatyw. Tradycją jest również inauguracja w jego trakcie kolejnych edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Ten rok będzie wyjątkowy, bo pospolite kresowe ruszenie, jak zwykło mówić się o przedsięwzięciu Fundacji Studio Wschód, odbędzie się już po raz dziesiąty. W poprzednich latach udało się uratować łącznie ponad 100 tys. mogił na około 200 cmentarzach, a Kresy od namacalnej strony poznało kilka tysięcy młodych osób, wraz z nauczycielami i opiekunami.

Podczas koncertu w Sycowie zaprezentowały się polskie zespoły z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji, a także lokalni artyści. Przybyli również wspaniali goście z Syberii i wielu innych miejsc, gdzie aktywnie działają nasi Rodacy - nawet z tak dalekich zakątków świata, jak Brazylia. Na miejscu można było spróbować kresowej kuchni i obejrzeć wystawę obrazującą porządkowanie kresowych nekropolii. Cel był bardzo szczytny = pomóc Rodakom na Wschodzie. W tym roku udało się zebrać ponad 10 tys. złotych. W Sycowie nie zabrakło również duchownych, przedstawicieli władz lokalnych oraz samorządowych. Organizatorami koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Syców - Dariusz Maniak oraz Konsul Generalny RP w Irkucku - Krzysztof Świderek.

Fotorelacja z tego wydarzenia: www.studiowschod.pl

zdjęcie: Aleksandra Rzewuska / tekst: Łukasz Wolski