XIII Charytatywny Koncert w Sycowie

XIII Charytatywny Koncert w Sycowie
Dla Rodaków na Ukrainie i Białorusi


sycow2016

Syców - w województwie dolnośląskim już po raz trzynasty zamienił się w prawdziwą stolicę Kresów. Koncert charytatywny dla naszych Rodaków żyjących na Ukrainie i Białorusi stał się w tym miasteczku wielkim, patriotycznym świętem, a burmistrz Sławomir Kapica prawdziwym opiekunem Polaków rozsianych po całym świecie. Pomysłodawcą koncertu jest Sycowianin - konsul Krzysztof Świderek, który ponad 20 lat pełnił służbę konsularną na Wschodzie. Na to spotkanie ludzi rozmiłowanych w naszej narodowej historii - zapraszani są jak zwykle goście z Kresów - zespoły folklorystyczne, liderzy polskich organizacji, nauczyciele i księża. Przyjeżdżają tutaj najczęściej Dolnoślązacy ze wschodnim rodowodem, ale docierają również Kresowianie z całego kraju. 70 lat temu musieli opuścić swoją ojcowiznę i do tej pory nie mogą o niej zapomnieć. Ta wierność rodzinnej ziemi wyzwala w nich chęć niesienia pomocy Rodakom, mieszkającym, z dala od własnej ojczyzny. Przyjechali aby przekazać dar serca, spotkać przyjaciół i znajomych i zaczerpnąć tej niezwykłej sycowskiej atmosfery. Podczas koncertu została zainaugurowana VII edycja akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA i uroczyście otwarta wystawa obrazująca ubiegłoroczny pobyt dolnośląskiej młodzieży na kresowych cmentarzach.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

sep

XIII Charytatywny Koncert w Sycowie
Dla Rodaków na Ukrainie i Białorusi


sycow2016

Już po raz 13 do Sycowa na Dolnym Śląsku zjadą Kresowianie z całego świata. Koncert organizowany przez Burmistrza Sycowa - Sławomira Kapicę i Konsula Krzysztofa Świderka w tym roku zaplanowano na 23 stycznia. Na to wyjątkowe spotkanie ludzi rozmiłowanych w naszej narodowej historii przybędą jak zwykle goście ze Wschodu - liderzy polskich organizacji, duchowni, nasi Rodacy z różnych zakątków Ukrainy i Białorusi. Na sycowskiej scenie pojawią się zespoły kresowe, wśród nich: KWIAT PODOLA z Winnicy i CZARNA PERŁA z Mińska. W trakcie koncertowej gali zostanie zainaugurowana VII edycja akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, w ramach której dolnośląska młodzież ratuje dziesiątki polskich cmentarzy na Kresach.

Będzie można wspomóc naszych Rodaków, wziąć udział w nagraniu programu telewizyjnego STUDIO WSCHÓD, posmakować kresowej kuchni, nacieszyć się tą niepowtarzalną atmosferą, jaka co roku panuje w Sycowie.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam na ten niezwykły kresowy wieczór:
23 stycznia 2016 r., godz. 16:00 - hala sportowa w Sycowie, ul. Komorowska 2

Grażyna Orłowska-Sondej
honorowa obywatelka Sycowa