Relacje uczestników Akcja 2016

Bar, Tuligłowy, Sąsiadowice

W dniach od 2 lipca do 12 lipca grupa wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie oraz z Gimnazjum we Wróblińcu przebywała na Ukrainie uczestnicząc w VII edycji akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia", po raz kolejny organizowanej przez Ośrodek Telewizji Polskiej we Wrocławiu oraz Kuratorium we Wrocławiu. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu brała udział młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie: Kamila Kowalska, Sara Ciupak, Dominik Nocny, Szymon Stencel, Daniel Michaliszyn. Z Gimnazjum we Wróblińcu: Martyna Miszkiewicz, Julia Łuczak, Maria Girus. Opiekunami byli: dyrektor Gimnazjum w Sułowie Krystyna Piosik, Bogumił Piosik, Radna Gminy Milicz Jadwiga Janczura oraz rodzic Katarzyna Łuczak.

W tym roku około 1000 wolontariuszy z Dolnego Śląska 80 busami wyjechała na ponad 100 cmentarzy położonych na terenie Ukrainy. Przez 10 dni podczas wakacji wolontariusze porządkowali polskie cmentarze położone na Kresach Wschodnich. To niecodzienne przedsięwzięcie, jak napisała w podsumowaniu akcji jedna z naszych uczestniczek: "wpływa pozytywnie na rozwój osobowy młodych ludzi, pozwala uwierzyć we własne możliwości, przystosować się do danej rzeczywistości i warunków oraz umożliwia poznanie ojczyzny naszych przodków[...], nie tylko rozwija nasze umiejętności, ale pozwala poznać nas samych, to mile spędzony czas z rówieśnikami oraz pouczająca lekcja życia i historii."

Młodzi ludzie porządkując oraz odnawiając groby rodaków, przyczyniają się do promowania postaw patriotycznych. W tym roku grupa z Sułowa i Wróblińca porządkowała cmentarze w miejscowościach: Bar, Tuligłowy koło Królina i w Sąsiadowicach. Grupa oprócz sprzątania i porządkowania na wyznaczonych cmentarzach sporządziła dokumentację, którą można było jeszcze odtworzyć z nagrobków, a także spotykała się z mieszkańcami Baru, Sądowej Wiszni, Królina, Rudek, Sąsiadowic czy też Lwowa. Miała możliwość odwiedzić i zapalić znicze na grobach Polaków na cmentarzu Łyczakowskim, zwiedzić starówkę Lwowa, podziwiać wnętrza opery lwowskiej i pomodlić się w Katedrze Lwowskiej. Niezapomniane chwile przeżywaliśmy podczas zwiedzania dworku i pięknego parku Aleksandra Fredry w Rudkach. Również udaliśmy się do kościoła, do krypty gdzie pochowany jest Aleksander Fredro wraz z rodziną i odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Grupa była bardzo pracowita, zdyscyplinowana, mająca w sobie dużo radości i chęci poznawania ludzi zamieszkujących na kresach. Stąd też wieczorami odbywały się spotkania, śpiewy przy akompaniamencie gitary, na której grały Julia i Martyna. Nie obyło się również bez tańców na trawie do późnych godzin. Chociaż jak się niektórzy przyznali - cyt. "Nie ukrywam, że miałam chwile zwątpienia, czy dam sobie radę, czy wytrzymam dziesięć dni w obcym środowisku, daleko od domu. Dzisiaj wiem, że podjęłam słuszną decyzję. Pomimo upałów i zmęczenia fizycznego pracowaliśmy z wielkim zapałem i entuzjazmem. Ogromną satysfakcję przynosił efekt końcowy naszych prac. Ten wyjazd był dla mnie ciekawym, pozytywnym doświadczeniem, poznałam nowe, nieznane mi dotąd miejsca, nowych ludzi, z którymi mile spędziłam czas, poznałam również inne realia życia."

Wielu ludzi dobrej woli co roku pomaga wolontariuszom wyjechać na kresy, aby poznawali swoje korzenie. Dzięki wsparciu Burmistrza Gminy Milicz p. Piotra Lecha gimnazjaliści wraz z opiekunami włączyli się w patriotyczne przedsięwzięcie "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia". Po raz kolejny akcję wsparli: Firma Elżbieta i Jacek Tarczyńscy przekazując wyroby wędliniarskie, a Wojciech Skowroński przekazując pomidory.

Akcja "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" to cały czas trwająca żywa lekcja historii. Stałym elementem są kwesty charytatywne, organizowane akcje zbierania "symbolicznej złotówki", zbiórka białych i czerwonych zniczy, zbiórki produktów spożywczych, materiałów piśmienniczych czy innych.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wolontariusze Gminy Milicz mogli bezpiecznie wyjechać na Kresy, spełnić swoje zadanie i z zadowoleniem powrócić do swoich domów.

Krystyna Piosik

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)